יוזמות תעסוקה חדשניות במצפה רמון – עולם עבודה עתידי?

כותבת: רותי ירון- אמבייה מנהלת תכנון פיתוח והערכה בג'וינט ישראל- תבת 

"הרוצה להחכים – ידרים". קיבלנו את עצת חכמינו והדרמנו אל מצפה רמון ללמוד משהו על עולם העבודה המתחדש. ביקרנו בשתי יוזמות תעסוקה חדשות וחדשניות: מקאן ואלי ו-מדבר תשעעשרה.

מאחורי כל יוזמה מבורכת נמצאים קודם כל האנשים, ובמקרה שלנו הנשים. פגשנו שתי נשים, יזמיות מדהימות ומעוררות השראה. מיכל רומי, מנכלי"ת שותפה ומייסדת מקאן ואלי וירדן אברבנאל, מנכלי"ת מדבר תשעשרה.

מקאן ואלי הינה סוכנות פרסום דיגיטלית שהוקמה במטרה לספק תעסוקה איכותית במצפה רמון ומהווה שלוחה של חברת הפרסום מקאן אריקסון. החברה מספקת מגוון שירותים: פרסום, מדיה ורשתות חברתיות, "דיגיטל יחד עם טוב לקהילה" – תעסוקה ותרומה חברתית.

מדבר תשע עשרה – עסק חברתי שהוקם על ידי חנה רדו, מהיזמיות של מקאן ואלי, המספק מגוון שירותים לעסקים: מזכירות, מכירות, עיצוב גראפי. מתאים מאד לעסקים קטנים ובינוניים. כך, עובדים עם מספר לקוחות במקביל – יותר מגוון ופחות שוחק. השירותים ניתנים מרחוק ומאפשרים ללקוח, בעל העסק, להתעסק בעסק ולא באדמיניסטרציה. העסק תופס עצמו כחברתי בשל העובדה שפועל למען פיתוח כלכלי בפריפריה ובכוונתו לחלק רווחים לעובדים ולקהילה.

%d7%9e%d7%93%d7%91%d7%a8-%d7%aa%d7%a9%d7%a2%d7%a2                                 מדבר תשעעשרה
אז מה חדש ומה חדשני?
קודם כל, תעסוקה אחרת. משהו שלא היה כאן קודם. לא עוד עיירה שלמה שפרנסתה תלויה במפעל עוגן אחד. המיזמים האלה מציעים מעסיק הוגן, סביבת עבודה תומכת – עבודה תומכת יכולות, אופק תעסוקתי, יכולות להתפתח לניהול והכרות עם מגוון תחומים.

והחברתיות – כבר לא מילה מלקסיקון אחר. עסק וחברתי הולך ביחד. מצויין. אז גם אם זה לא בדיוק לפי הקריטריונים המגדירים כיום עסק חברתי, המטרות החברתיות והמטרות העסקיות משולבות זו בזו. היטיבה לתאר זאת ירדן המנכלית: "הלקוחות לא משלמים יותר בשביל החברתי. אבל אם זה משתלם כלכלית אז מוכנים לתת לזה עדיפות גם בגלל החברתיות

עולם העבודה החדש בנוי על דרישות חדשות, יותר מיומנויות ופחות מקצועות. היטיבו לתאר זאת במאמר על מיומנויות העתיד חוקרי ה- Institute for the Future for the University of Phoenix Research Institute

מעט מזה גם ראינו במצפה רמון – מקצועיות ולאו דווקא מקצוע. למדנו שאפשר לעבוד במקומות האלו גם אם אין לך הכשרה וניסיון במקצוע הנדרש, אבל יש לך המון מוטיבציה והתמצאות בסיסית בדיגיטל וברשתות חברתיות. את המקצוע לומדים תוך כדי עבודה אבל אחר כך חייבים להיות מקצועיים.

המקצועיות בנויה על מגוון מיומנויות: יכולות בינאישיות גבוהות, שירותיות, מחוייבות וגמישות. במדבר תשעעשרה ראינו איך העובדות עוברות מתחום לתחום לפי הצורך. פעם הן מוכרות קורסים ופעם הן מתמחות במכירת נדל"ן ופעם אחרת הן נותנות שירותי מזכירות.

ומה עם עבודה מהבית? אומרים לנו שהדבר הבא בתעסוקה זה יותר ויותר עובדים פרילנסרים. לכאורה, אם עובדים על מחשב כל היום אפשר היה לעשות את זה מהבית. נכון, אפשר, אבל למדנו שיש רצון לא לוותר על החברה (עסק חברתי כבר אמרנו?). כמו כן, העבודה המשותפת גם תורמת למקצועיות, משפרת את הלמידה ואת המיומנויות. ארגונים המבוססים על למידה מתמדת בונים על למידת עמיתים תוך כדי עבודה. כנראה שיזמי מרחבי הנדל"ן התעסוקתיים הצצים כפטריות אחרי הגשם, זיהו את זה בדיוק. לא טוב היות העובד לבדו. נדרשת החברותא והקהילה.

ויש גם קשיים.
לא קל להפעיל עסק בעיירה דרומית רחוקה. יש מעט עובדים מקומיים פוטנציאליים. אלה שאולי היו יכולים להיות מתאימים לא תמיד רוצים. העבודה קשה ותובענית. נדרש שינוי קהילתי רחב. שינוי תרבותי.

דור הY – הצעירים הנפלאים שלנו… לא תמיד מחוייבים לאורך זמן. אם יש הצעה מעניינת ומפתה יותר, הם כבר שם ולא משנה כמה הושקע בהכשרה שלהם. ככה זה עובד.

העזרה הממשלתית אפשרית, תיאורטית, אבל הבירוקרטיה שבדרך והקריטריונים שלא תמיד מתאימים וגמישים לצרכים האמתיים מקשים על היזמים להנות מהסיוע לו הם זכאים.
מה אנחנו לוקחים אתנו מהחכמה הדרומית של מצפה רמון?
קודם כל את ההשראה. אפשר ואפשר. איך אנחנו תבת, מתחברים ליוזמות מבורכות כאלה ואחרות. חזרנו מהורהרים: אולי יש לנו תפקיד בהנגשת כלים ממשלתיים. להציף את הנושא לגורמים בממשלה. כבר עשינו פעולות דומות בעבר. יש לנו את היכולת להביא את הידע למעסיקים.
שינוי תרבותי אפשרי. אנחנו מכירים את זה מפעילות שלנו בקהילות שונות.
וכמובן, עלינו להערך להכנת משתתפי התכניות לדרישות התעסוקה החדשות.

לכל נביאי הזעם החוששים ממה שהטכנולוגיה מביאה עמה אל עולם התעסוקה, אז למדנו שניתן לתת שרות מרחוק אבל עדיין לשמור על הקשר האישי. לא מעט מהלקוחות מחפשים את האדם שמאחורי המכונה. את האישה שמאחורי המחשב.
ולאלו החוששים כי הטכנולוגיה תגזול פרנסה ותעמיק את הפערים, הנה עוד דוגמה שבה ההתפתחות הטכנולוגית מביאה עמה הזדמנויות חדשות ומסייעת דווקא לצמצום הפערים במקרה הזה בין מרכז ופריפריה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *